Vkladanie a vyberanie kontaktných šošoviek je ľahšie, ako si myslíte. Môže chvíľu trvať, kým si na to zvyknete, ale onedlho vám to pôjde úplne samo. Tieto pokyny majú dopĺňať informácie, ktoré vám poskytol váš optik. Vždy dodržiavajte pokyny svojho očného špecialisty.

VLOŽENIE KONTAKTNÝCH ŠOŠOVIEK V ŠTYROCH JEDNODUCHÝCH KROKOCH

Skôr ako začnete

Umyte si ruky mydlom (ideálne neparfémovaným, antibakteriálnym tekutým mydlom), opláchnite a utrite dosucha uterákom, ktorý nepúšťa vlákna. Dobré je vždy si zakladať kontaktné šošovky v rovnakom poradí, napríklad najprv do pravého oka. Takto si šošovky nepomiešate.

Skontrolujte, či šošovka nie je naopak

Urobíte to tak, že si položíte šošovku na konček prsta a zdvihnete ju proti svetlu. Ako sú okraje vypuklé, šošovka je naopak. Ak vyzerá ako pohárik s hladkým okrajmi, je správne. Väčšina kontaktných šošoviek ACUVUE® má aj ukazovateľ s číslami 123, takže ľahko zistíte, keď sú naopak. Ak čísla vidíte správne, sú aj šošovky obrátené správne.

DRŽTE OKO OTVORENÉ

Voľnou rukou si opatrne podržte horné očné viečko, aby ste nežmurkli. Na končeku jedného prsta držte šošovku a ostatné prsty ruky, ktorou ju zakladáte, použite na stiahnutie spodného očného viečka nadol.

VLOŽENIE ŠOŠOVKY

Držte ruku pevne a pozrite sa hore. Vložte šošovku do oka, potom pomaly uvoľnite očné viečko a zatvorte na chvíľu oko, aby sa šošovka usadila. Postup zopakujte s druhým okom.

DÔLEŽITÉ: Nikdy neoplachujte vaše kontaktné šošovky ani ich škatuľku vo vode z vodovodu.

Máte otázky o zakladaní kontaktných šošoviek? Pozrite si časť Najčastejšie otázky nižšie, kde nájdete ďalšie informácie o tom, ako by ste mali šošovky cítiť v oku.

VLOŽENIE KONTAKTNÝCH ŠOŠOVIEK V ŠTYROCH JEDNODUCHÝCH KROKOCH

UISTITE SA, ŽE MÁTE ČISTÉ A SUCHÉ RUKY

Začnite pravým okom, aby ste kontaktné šošovky nepomiešali. Pozrite sa hore a opatrne stiahnite prostredníkom spodné očné viečko nadol.

POMALY PRIBLÍŽTE UKAZOVÁK K OKU

Približujte ho, kým sa nedotknete spodného okraja šošovky. Potom posuňte šošovku nadol do spodnej bielej časti oka.

JEMNE STLAČTE ŠOŠOVKU

Stlačte šošovku medzi palcom a ukazovákom a vyberte ju. Postup zopakujte s ľavou šošovkou.

PO VYBRATÍ

Denné jednorazové kontaktné šošovky vyhoďte, opakovane použiteľné šošovky vyčistite a dezinfikujte. NEZABUDNITE. Nikdy neoplachujte kontaktné šošovky ani ich škatuľku vo vode z vodovodu.

DÔLEŽITÉ:Nikdy neoplachujte vaše kontaktné šošovky ani ich škatuľku vo vode z vodovodu.

MANIPULÁCIA S KONTAKTNÝMI ŠOŠOVKAMI

Manipulácia s kontaktnými šošovkami bude pre vás čoskoro úplnou samozrejmosťou, aj tak sme však pridali niekoľko vlastností, ktoré vám ju ešte viac uľahčia.

SVETLOMODRÝ ODTIEŇ ŠOŠOVIEK

Šošovky ACUVUE® majú svetlomodrý odtieň, aby ste ich ľahko našli v škatuľke alebo balení. Nebojte sa, odtieň nebude viditeľný, keď si kontaktné šošovky nasadíte.

KONTROLA OKRAJA ŠOŠOVIEK

Keď máte šošovku na prste, dá sa určiť, či nie je naopak. Ak má tvar ako miska s rovnými okrajmi, je správne. Ako sú okraje zahnuté von, je naopak.

ZAČÍNAME S KONTAKTNÝMI ŠOŠOVKAMI

Praktické tipy na používanie kontaktných šošoviek pre nových nositeľov